• 2023 Section VI Boys Golf Tournament
    May 15(Monday) 2023 
    Bartlett CC, Olean N.Y.

    2023 NYS Championship- June 3-5 Mark Twain Golf Course, Elmira

    Match Results(Fall 2023) visit  iwanamaker.com

     Section VI Boys Golf Website  www.sectionviboysgolf.com

    Chair Person:  Carolyn Shields  cshields0610@gmail.com

    , 2023 Section Qualifiers

       ECIC League Quailfiers     Team Champions-Orchard Park (Clerici,Arnold, Senfield, TBD,TBD)

     Tyler Delisanti (Jr.)-Williamsville East 

      Enzo Clerici (Soph.)-Orchard Park

     Landon Arnold (Soph)- Orchard Park

     Alex Schickling (Sr)- Frontier 

     Garrett Senfield (Jr)- Orchard Park

     Drew Cacciotti (Jr.) West Seneca West/East                                                                                                                                

      David Brooks (Soph.)-Clarence

      Teddy Swiech (Sr.)- Lancaster

     Adam Cichowski (Soph.)- Iroquois 

     Jack Chrzanowski (Sr.)- Williamsville South

     Julian Mogensen (Sr.)- Williamsville South

     Chris Kramer (Sr.)-Williamsville North

     Carter Speranza (Jr.)-Alden 

     Tyler Zent (Jr.)-  Clarence    

     Jonathan Serpe (Jr.)-Clarence           

     Tyler Grimm (Soph)-Starpoint              

     Tyler Marfurt (Soph)-Williamsville East

     Jack Lopinski (Fr.)-Amherst

      Mason Besant (Sr.)-East Aurora

     Nick Prezioso (Soph)-Starpoint

     Liam Graham (Jr)-Clarence

     Brady Susi (Jr)- Frontier

     Max Gacioch (Sr.)-East Aurora

     Carson Belle-Isle( Jr.) -Amherst

     Dominic Passariella (Jr)-Maryvale

     1st Alt. Matt Jones (Sr.)-Williamsville North 

     2nd Alt. Jaxsen Kolb(Jr.)- Depew

     

      BPS- League Qualifiers      Team Champions- City Honors ( Kennedy,Eagan, Jordan, TBD, TBD )

    Eliel Rodrigues (Sr.)- Hutch Tech

    Connoer Kennedy (Sr.)- City Honors

    Miles Eagan (Soph.)- City Honors

    Shane Jordan (7)- City Honors

    Patrick Braddle (Sr.)- McKinley

    Kendric Warrick (Soph.)- Performing Arts

                     

        NFL Team Champions- Lew-Port   (Randazzo, Monahan, Patrick,  Churakos,  JamieTownsend)

      RJ Delisanti( (Jr.)- Niagara Wheatfield

      Rocco Randazzo (Sr.)-Lewiston-Porter

      Ryan Kates (Sr.) -Kenmore

      Peter Monahan (Soph.)-Lewiston- Porter           

      Anthony Gagliardi (Jr.)- Lockport                         

      Dylan Novak (Jr.)- Grand Island   

      Landon Calvert  (Jr.)- Kenmore West

      Trent Robinson (Sr.)- Lockport

      Jacob Williard (Sr.)- Kenmore East

     1st Alt. Ty Reed (Sr.) – Niagara Wheatfield

    NO League Qualifiers    Team Champions- Akron (Romesser, Hill, Wild, Klodzinski)

    Nathan Meyers (Sr.)- Wilson

    Aidan Paul (Jr.)- Medina

    Dylan Lonnen (Jr.)- Medina

    Joel Harris(Jr.)- Barker

    Drew Romesser (Sr.)- Akron

    Trace Hill (Jr.)- Akron

    Aiden Wild Akron

    1st Alt. Jack Klodzinski- Akron

    2ndAlt.-Colin Irwin (Jr.)- Newfane

    CCAA- TBD

     

     

     
     
     
     
     
     
     
     

Boys Golf Handbook & Forms

  •  

    Will be posted once reviewed by Sectional Intersectional Committee

    *Handbooks Subject to Change Always Use On-line Version 

    Boys Golf Handbook   as draft in Fall handbook is incomplete

     

    Committee Rep: CCAA (II West)        TBD

    Section VI Commitment to Compete (PDF) (Word)

     All WNY Scholar Athlete Nomination On-Line Link

     

    Opt - Out of Section VI Transportation to Competition Form

     

    Waiver of minimum number of contests for sectional participation
     
          http://www.nysphsaa.org/Resources/Handbook
     
          http://www.nysphsaa.org/Sports/Golf-Boys