• 2007 Football Championships

    football helmets
     
     
    Semi-Finals
     
    CLASS AA 
    Kenmore West 0 @ Orchard Park 28
    Lancaster 10 @ North Tonawanda 7
    CLASS A 
    Grand Island 18 @ Cheektowaga 26
    Iroquois 20 @ Sweet Home 25
    CLASS B 
    Fredonia 20 @ Depew 34
    Medina 25 @ East Aurora 29
    CLASS C 
    Wilson 6 @ Cleveland Hill 30
    Salamanca 13 @ Falconer 14
    CLASS D 
    Randolph 11 @ Maple Grove 7
    Portville 27 @ Clymer 7
    CLASS DD
    Westfield 13 @ Hinsdale 26
    Forestville 6 @ Pine Valley 10
     
    Bowl-Game Semi-Finals
     
    CLASS AA 
    Niagara- Wheatfield
    8
    @ Frontier
    40
    W. Seneca West
    0
    @ Lockport
    21
    CLASS A 
    W. Seneca East
    9
    @ Albion
    8
    Ken East
    20
    @ Maryvale
    0
    CLASS B 
    Dunkirk
    19
    @ Lackawanna
    20
    Tonawanda
    20
    @ Southwestern
    40
    CLASS C 
    All / Limestone
    8
    @ JFK
    35
    Cassadaga Valley
    29
    @ Silver Creek
    22
    CLASS D
    Franklinville
    0
    @ Frewsburg
    27
    Chautauqua Lake
    12
    @ Cattaraugus/ Little Valley
    30

     

    Bowl-Games Finals
     
    CLASS AA - Saturday November 3 Medina at 7:00 pm
    Frontier
    33
    Lockport
    19
    CLASS A - Saturday November 3 Medina at 4:00 pm
    Kenmore East
    33
    West Seneca East
    10
    CLASS B- Saturday November 3 Medina at 1:00 pm
    Southwestern
    14
    Lackawanna
    6
    CLASS C - Saturday November 3 Jamestown at 3:00 pm
    JFK
    26
    Cassadaga Valley
    17
    CLASS D Saturday November 3 Jamestown at 10:00 am
    Pine Valley
    30
    Hinsdale
    3
    CLASS DD Saturday November 3 Jamestown at 12:30 pm
    Catt / LV
    21
    Frewsburg
    14

     

    Finals Championship at Ralph Wilson Stadium
     
    Class D Thursday November 1 at 5:00 pm
    Randolph
    30
    Portville
    0
    Class A Thursday November 1 at 7:30 pm
    Sweet Home
    31
    Cheektowaga
    6
    Class B Friday November 2 at 4:30 pm
    Depew
    21
    East Aurora
    14
    Class C Friday November 2 at 7:30 pm
    Cleveland Hill
    16
    Falconer
    14
    Class AA Friday November 2 at 9:30 pm
    Orchard Park
    35
    Lancaster
    0

     

    Msgr. Martin Play-Off
     
    League AA
    St. Francis
    32
    Timon / St. Jude
    7
    Canisius
    17
    St. Joseph's
    16
    League A
    Cardinal O'Hara
    50
    Nichols
    0
    St. Mary's
    35
    Walsh
    0

     

    Harvard Cup Play-Off
     
    East
     
    McKinley
     
     
    Far West Regionals
     
    Class D
    Randolph

    14

    Bolivar-Richburg

    35

    Class A
    Sweet Home 7 Aquainas 28
    Class B
    Depew 20 LeRoy 47
    Class C
    Cleveland Hill 14 Geneva 32
    Class AA
    Orchard Park 49 Canandaiqua 27
     
    Msgr. Martin Assn.
     
    League AA
    St. Francis
    31
    Canisius
    0
    League A
    Cardinal O' Hara
    35
    St. Mary's
    0
     
     
    NYSPHAA, Inc.  Western Semi-Finals

    Paetec Field, Rochester Saturday November 17, 2007  6:00 pm
    Orchard  Park

    27

    West Genesee 30